Munkavédelmi sisakok - Portwest
Több mint 100 év tapasztalat minden öltésben.
Charles Hughes, egy farmer fia az Atlanti-óceán partvidékéről elhatározta, hogy ő lesz az, aki a legjobb minőségű munkaruházatot és védőlábbelit fogja gyártani, ezért 1904-ben megalapította vállalatát. A PORTWEST alapelvei azóta sem változtak, úgy mint a kivételes design, minőség, kiváló ár-érték arány és szolgáltatás. A Portwest kiváló termékeivel már jelen van minden kontinensen, a világ majd minden országában.
Munkavédelmi sisakok kiválasztása szakmai tippekkel
Képzeld el, hogy egy építkezésen dolgozol, amikor hirtelen egy kisebb szerszám hullik alá a magasból. Ha nincs rajtad sisak, annak súlyos következményei lehetnek – sisakban viszont jó eséllyel megúszod a balesetet egy ijedtséggel.
Munkavégzés közben elég egy figyelmetlen pillanat vagy váratlan esemény, és máris megtörténhet a baj. Elég, ha a fejedre esik egy szerszám vagy beleütöd a fejed egy alacsony gerendába – mindkettő súlyos fejsérülést okozhat. A munkavédelmi sisakok ezeket a sérüléseket előzik meg vagy legalább csökkentik az ütések mértékét. A kemény külső héja felfogja és szétoszlatja az ütés erejét, belső párnázata pedig tompítja a fejedet érő erőt. Így egy komoly ütésnél is jó eséllyel megóv a koponyasérüléstől vagy az agyrázkódástól.
A sisakok viselése a legtöbb munkaterületen nem választás kérdése, hanem jogszabály által előírt kötelesség, ahol fennáll a fejsérülés veszélye. Ez a szabály a te biztonságodat szolgálja. A statisztikák szerint a halálos munkahelyi balesetek jelentős része elkerülhető lenne a védősisakok használatával. Ezt a munkáltatók is tudják: egy baleset nemcsak a dolgozónak tragédia, de a cégnek is komoly gondot okoz. Egy egyszerű sisak tehát óriási szerepet játszik abban, hogy mindenki épségben hazaérjen a nap végén.
Hogyan válaszd ki a megfelelőt?
Minden munkakörnyezet más-más veszélyeket rejt, ezért többféle munkavédelmi sisak létezik. Fontos, hogy a kiválasztott modell illeszkedjen a munkádhoz. Ellenőrizd, hogy megfelel-e a biztonsági szabványoknak (pl. megfelel-e az EN 397 követelményeinek). Legyen erős anyagból (ütésálló műanyagból), és bírja az időjárás viszontagságait – a tűző napot, esőt, hideget-meleget.
Figyelj a méretre és a kényelemre is. Hiába véd jól egy sisak, ha nem hordod szívesen, mert kényelmetlen vagy túl nehéz. A legtöbb védősisak állítható belső pánttal (fejkosárral) rendelkezik, amivel a saját fejedre igazíthatod. Ügyelj rá, hogy ne lötyögjön, ne szorítson. Ha egész nap viseled, a jó szellőzés aranyat ér – sok sisakon található több szellőzőnyílás ennek érdekében.
A munkád jellege határozza meg, hogy szükséged van-e extra funkciókra. Ha magasban dolgozol, válassz állszíjas sisakot, hogy munka közben is a fejeden maradjon. Ha elektromos környezetben dolgozol, szigetelt modellre lesz szükséged, ami véd az áramütéstől. Erdészeti munkához jól jöhet egy plexi- vagy rácsos arcvédővel felszerelt típus, ami megóvja az arcodat a felcsapódó ágaktól és törmeléktől. A lényeg, hogy a munkakörnyezetedhez igazítsd a sisakválasztást.
A sisak színe is számíthat: sok helyen ezzel jelzik a dolgozók szerepét – például a vezetők fehér, a munkások sárga sisakot viselnek.
Viselés, karbantartás és csere
Megvan a megfelelő sisakod – ezzel még nincs vége. Fontos, hogy helyesen viseld és karbantartsd, különben nem nyújtja azt a védelmet, amit elvársz tőle. Rögzítsd rendesen, ha van állszíja, csatold be, és a tarkórésznél lévő pánttal húzd feszesre. Ne viselj alatta vastag sapkát vagy bármit, ami megakadályozza, hogy stabilan a fejeden legyen.
A sisakot rendszeresen vizsgáld át. Minden nap munka előtt nézd meg, nincs-e rajta repedés vagy egyéb sérülés. Ha erős ütés érte (vagy leejtetted), cseréld le akkor is, ha kívülről épnek tűnik – a belső szerkezete meggyengülhet. A műanyag sisak anyaga az UV-sugárzás és más hatások miatt idővel elöregszik, ezért akkor is ajánlott kb. 5 évente cserélni. Nézd meg a sisak belsejében a gyártási dátumot, így tudni fogod, mikor esedékes a csere.
Ügyelj a tisztításra és tárolásra is. Soha ne hagyd a sisakot hosszú ideig tűző napon, mert a hőség és az UV-sugárzás gyengíti az anyagát. Amikor nem használod, inkább tartsd árnyékos, hűvös helyen. Ha koszos, langyos szappanos vízzel mosd le, az erős vegyszerek és oldószerek használatát pedig kerüld, mert kárt tehetnek az anyagban.
Ne feledd: a védősisak viselése csak kis kellemetlenség, cserébe óriási védelem. Szánj rá pár másodpercet, hogy felvedd és megfelelően beállítsd, mielőtt munkához látsz. A legfontosabb, hogy a munka végén épségben hazaérj.